2022.03.08. 10:07
Magas- és mélyépítő fiatalok versenyeztek Győrben a Hild-technikumban
Reggeltől estig tartott hétfőn a győri Hild-technikumban a magasépítő és mélyépítő technikus tanulók Országos Szakmai Tanulmányi Versenyének középdöntője.
Az ország minden részéből érkeztek a fiatalok a Szakmasztár verseny győri középdöntőjébe, a Hild Iskolába. Felvételünkön Nagy Viktor
Forrás: Nagy Gábor / Kisalföld
Falazás, anyagvizsgálat, építőmesteri ismeretek – csak néhány azok közül a gyakorlati és elméleti feladatok közül, amelyeket teljesíteniük kellett a mély- és magasépítő technikusoknak készülő tanulóknak az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny győri középdöntőjében. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara idén újra személyes jelenléttel megrendezett győri eseményén 15 magasépítő- és 6 mélyépítő-tanuló mérte össze tudását az ország különböző pontjairól.
Az ország minden részéből érkeztek a fiatalok az egész napos megmérettetésre. Az építőipari technikumokból 250 magasépítő és 60 mélyépítő jelentkezett, a rendező Hildet a két szakmában nyolcan képviselték. A tapasztalat az, hogy akik ezen a versenyen jól szerepelnek, azok a szakma legjobbjaivá válnak.
A döntő Szakma Sztár Fesztivált áprilisban rendezik Budapesten, ahol minden szakmából a legjobb 3–5 versenyző vehet részt.
A győri középdöntőben gyakorlati és elméleti feladatok vártak a fiatalokra, így például szóbeli megmérettetés, számítógépes rajzgyakorlat, anyagvizsgálat, építőmesteri ismeretek, kitűzés, szakipari munka, szilárdságtan. A korábbi versenyeken a Hild rendszeresen az élmezőnyben végzett.
Józsa Tamás, a Hild igazgatója elmondta: a magasépítő technikusok esetében évtizedek óta megrendezik a tanulmányi versenyt, míg a hiányszakmának számító mélyépítő technikusoknál ez az első alkalom. A Hildben évek óta folyik mélyépítő technikus képzés, egyre nagyobb létszámmal.
– Akik ezen a viadalon jól szerepelnek, azok mentesülnek a technikusi vizsga alól, a továbbtanuláshoz többletpontot kapnak. A hosszú évek tapasztalata alapján az is elmondható, hogy belőlük a szakma legjobbjai lesznek, egyetemi tanárok, cégvezetők, tudományos kutatók. Nem véletlen, hogy cégek figyelik őket már most – tette hozzá.
Az egyik versenyző, a 19 éves Jámbor Sándor Békéscsabáról érkezett, magasépítőnek tanul. A magasépítő az épületek földfelszín feletti részének építésével foglalkozik, így lakóházakkal, ipari csarnokokkal.
– Az elmúlt öt év tananyagából bármit kérdezhettek tőlünk, a falazástól a szigetelésig – mondta el.