2021.04.11. 10:39
Történelmi kincs Sopronban – 100 éves plakát a népszavazásról
Minden családnak vannak féltve őrzött tárgyai. A lokálpatrióta soproniak körében gyakoriak a történelmi ereklyék. Most Torma Katalin nyugdíjas szakács mutatta meg saját kincseit, melyek idén épp százévesek.
Torma Katalin százéves kincseivel: jobb kezében a szavazásra buzdító plakát, bal kezében az osztrák párti propaganda-képeslapok. Fotó: Máthé Daniella
A huszadik század fordulatokban gazdag történelme szinte minden családon nyomot hagyott. Mint sokaknak, a hetvenéves Torma Katalinnak is van néhány féltve őrzött mappája, melyekben emlékeket tart a múltból: cikkeket a nagylózsi Sólymosi Zsigmond báróról, akinél Katalin Morvaországból érkezett nagyapja szolgált komornyikként. Képeket testvéréről, Miklósról, aki 1983-ban menekült el az országból és aki végül a francia idegenlégióban találta meg a helyét. Fotókat a Niagara-vízesésnél magáról és néhai párjáról, Németh Pálról, akit már az után ismert meg, hogy ’56-os menekültként 35 év után visszatért Amerikából a leghűségesebb városba.
Véletlenül bukkantak rá
– Palival 2003-ban döntöttünk úgy, hogy eladjuk a szülei régi, polgári házát és egy kisebb lakásba költözünk. Amit lehetett, próbáltunk minél jobban szétszedni, hogy gyorsabban végezzünk a pakolással. Így tettünk a régi, keretes képekkel is – idézte fel Katalin. A rámázott képek között volt egy meglehetősen kopott iskolai fotó. – Nem is értettem, minek őrizgettük annyi éven át, olyan rossz állapotban volt a kép, hogy senkit nem lehetett rajta felismerni – mondta. Mikor szétszedték a keretet, váratlan dologra leltek: a fotó hátoldalára egy eredeti 1921-es plakát volt felragasztva, amely arra buzdította olvasóját, hogy a Sopron hovatartozásáról döntő népszavazáson Ausztria helyett Magyarországra adja a voksát.
Pontos instrukciók
„Így győz Hazánk! So siegt das Vaterland” – olvasható a plakát címe magyarul és németül. E nyelvek mellett horvátul is pontos instrukciót adtak a készítők arra, hogy hogyan szavazzanak a korabeliek: „A sárgát tépd ketté! A kéket hagyd egészben! Mindkettőt zárd a borítékba! Ne írj rá semmit! Ne szakíts le belőlük semmit.”
– Úgy gondolom, a plakátot még Pali szülei rejthették el a népszavazáskor. A költözés közben hamarosan még több érdekességre leltünk: öt Ausztria-párti képeslapot, és két szórólapot is találtunk – mutatta Katalin a gyűjteményét. Ha a gót betűs, német szöveget nem is tudjuk elolvasni, a grafikákból akkor is nyilvánvaló azok célja: minél többen voksoljanak Magyarország ellen a népszavazáson.
Unokájára hagyja
Az egyiken piros-fehér-zöld szalaggal díszített kalapban hegedül a halál Sopron fölött. Egy másikon szintén trikolór zsákban viszi el egy tolvaj a várost, és olyan is van, ahol a Sopront megszemélyesítő alak hiába nyújtózik Bécsért, nem éri el, mert nemzeti színű ketrecben tartják. – Sokat jelentenek nekem ezek a kincsek, és épp idén százévesek! Én már biztosan nem adok túl rajtuk, majd később az unokám eldönti, hogy mit szeretne velük csinálni. Remélem, megőrzi, mert ő is nagyon értékeli az ilyen emlékeket – mondta Katalin.