2021.02.08. 07:24
Átrepült hazánk felett – A győri Molnár Csaba magyar hőlégballonrekordot állított fel – fotók a nagy útról
Molnár Csaba 47 éve szállt először magasba hőlégballonnal, 1984-ben kapta meg engedélyét. Az eltelt közel öt évtized alatt a hőlégballonozás iránti szenvedélye cseppet sem kopott. Ezt bizonyítja a napokban végrehajtott 328 kilométeres repülés a Mecsek és az Észak-Alföld között.
2021.02.07. Molnár Csaba győri hőlégballonos repülése Pécstől Nyíregyházáig, Fotó: Csapó Balázs Kisalföld
Fotó: Csapó Balázs
Leírhatatlan érzés
„Számomra ez életen át tartó szerelem. Sokan kérdezik, miért kelek fel hajnalok hajnalán, tisztítom a kosaramat órákon át a latyakos landolások után? Mert semmi nem kárpótolná az érzést, amikor magasba emelkedek és madártávlatból nézem az otthonunkat, a hazánkat” – kezdte a többszörös magyar és Európa-bajnok győri pilóta.
Molnár Csaba nem kis szeletét látta Magyarországnak a közelmúltban. A különleges, Pécs–Pogány repülőteréről Nyíregyháza környékéig tartó hőlégballonozás új magyar rekordot és gyémánt aranykoszorút eredményezett.
A győri Molnár Csaba hőlégballonnal repült Pécsről Nyíregyházára
Őszi kísérlet a rekordra
A gyémánt aranykoszorút a világon eddig harmincegy pilóta érdemelte ki; az illusztris társaságnak most már a kisalföldi pilóta is tagja. „Hasonló repülést tavaly ősszel is megkíséreltem. A célom novemberben az volt, hogy Szombathelyről Békéscsabára szálljak.
Útközben azonban eleredt az eső, az időjárás egyre rosszabbá vált, az előrejelzések semmi jót nem ígértek. Végül a tervezettnél korábbi landolás mellett döntöttem. Ebben a műfajban tudni kell nemet is mondani” – hallottuk az előzményekről. Bár az időjárás Nyíregyháza közelében sem fogadta kegyeibe a győri pilótát, összességében csodás utazásban volt része hazánk délnyugati és északkeleti csücske között.
Kemény földre érkezés
„Hat perccel 8 óra előtt 25 km/órás talajszélben emelkedtem fel. Az 5 óra 20 percen át tartó repülés során végig alacsonyan szálltam, legtávolabb 1000 méterre voltam a földtől. A leggyorsabban 82 km/órás sebességgel haladtam. Tizenkét gázpalackkal indultam útnak, ezeknek a felét fogyasztottam el. Így akár 400 kilométerig is eljuthattam volna, ám 328 megtett kilométernél a leszállás mellett határoztam.
Földre érkezéskor a szél 45 km/órás sebességgel süvített, jó 200 méteres féknyomot hagytam magam után. Annyira laza volt a talaj Nyíregyháza környékén, hogy traktoros húzott ki a szántóföldről, amit ezúton is köszönök neki” – elevenítette fel a húzós zárást Molnár Csaba. A filmekbe illő landolás után nem meglepő, hogy a hőlégballon kosarát napokig takarították a péri hangárban. „Viccesen szólva, rengeteg alföldi termőföldet hoztam haza magammal” – tette hozzá mosolyogva.
Családi hagyomány
Mi volt a legemlékezetesebb az út során? – kérdeztük. „Amikor a szekszárdi, a kecskeméti és a kiskőrösi ballonostársak hívtak. Van közöttük, aki a tanítványom volt. Az egyikük azzal kezdett, hogy épp szőlőt metszett, amikor meglátta a hőlégballonomat. Nem akart hinni a szemének, hogy mit keresek Kecskemét környékén. Emellett a Mecsektől az Észak-Alföldig több mint tíz hazai repülőteret láttam a magasból” – válaszolta a győri pilóta.
Molnár Csaba lánya és fia is repül hőlégballonnal – a három évvel ezelőtti magyar bajnokságon Péter meg is előzte édesapját –, ők viszik tovább a családi hagyományt.
Terv a jövőre
„Mi a következő nagy lépés? A levegőben megtett 500 kilométer sokat mozgatja a fantáziám” – búcsúzott a győri hőlégballonos.