Bértámogatás

2024.06.03. 11:00

Június 17-én indul a regisztráció az idei Nyári diákmunka programra

A kormány 2010 óta a teljes foglalkoztatottság elérésén és a munkaalapú gazdaság kiépítésén dolgozik, így a Gyurcsány-korszakhoz képest ma már egymillióval dolgoznak többen, átlagosan háromszor magasabb fizetésért. A kormány mindemellett 2013 óta töretlen sikerrel hirdeti meg a Nyári diákmunka programot, amelyre idén 3,8 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak a jogosultak – jelentette be hétfői közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.

MW

Illusztráció

Forrás: Világgazdaság

Fotó: Kallus György

A program elsősorban bértámogatással ösztönzi a fiatalok körében lévő munkaerőtartalék aktivizálását a középiskolások, egyetemisták vakációs foglalkoztatásán keresztül, ami érdemben elősegítheti a munkatapasztalat-szerzést a fiataloknál, továbbá kiváló előszobája a későbbi munkaerőpiaci elhelyezkedésüknek – emelte ki Czomba Sándor.

Az államtitkár ismertette, a kormány a program eddigi tizenegy éve alatt csaknem 300 ezer tanuló, hallgató foglalkoztatását támogatta összesen 30 milliárd forinttal.

Bejelentette: 

a 16–25 év közötti, nappali tagozaton tanuló, munkaviszonyban éppen nem álló, vállalkozási jogviszonnyal sem rendelkező fiatalok június 17-től regisztrálhatnak az idei kiírásra – a korábbi évekhez hasonlóan – a területileg illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalok foglalkoztatási osztályainál. 

A támogatásokat önkormányzatok és a mezőgazdaságban, turizmusban, vendéglátásban működő vállalkozások hívhatják le.

Az államtitkár arra az újdonságra hívta fel a figyelmet, hogy 

idéntől az erdőgazdálkodás területén is lehet alkalmazni a cégeknek fiatalokat a programban.

A helyhatóságok számára legfeljebb két hónap időtartamra teljes egészében megtérítik a legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás után fizetett munkabért. A cégeknél legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatás támogatható, a program a munkabér összegének háromnegyedét vállalja át.

A 25 év alattiak szja-mentes munkavégzésük után járó keresetükből még több pénzt tarthatnak meg, költhetnek saját céljaikra.

A támogatással elhelyezkedő fiatalok legkorábban 2024. július 1-jével állhatnak munkába. A tervek szerint mintegy 20 ezer fiatal munkába állása valósulhat meg idén a program segítségével. Az augusztus végéig tartó program részletei a foglalkoztatási portálon olvashatók – emlékeztetett az NGM államtitkára.

Az átlag diákmunka-órabérek a bruttó 1600-2500 forint között alakulnak az idén nyáron

Az átlag diákmunka-órabérek bruttó 1600-2500 forint között mozognak az idén nyáron, az IT-területen azonban elérhetik akár a 4000 forintot is; a munkát vállaló diákok iránt a kereskedelemben, a vendéglátásban és a mezőgazdaságban is jelentős a kereslet az MTI-nek nyilatkozó iskolaszövetkezetek közlése szerint.

A Mind-Diák Szövetkezet azt közölte, hogy ha a diák jogosítvánnyal, speciális szaktudással vagy nyelvtudással rendelkezik, az órabér arányosan nőhet. A könnyű fizikai, egyszerű betanított vagy adminisztratív munkáknál átlagban 1600-1900 körüli órabérekre lehet számítani, így ha a diák a szünidő felét - 6 hetet - munkával tölti, akkor 1800 forintos órabérrel számolva 432 000 forintot kereshet, amely 25 év alattiként az szja-mentesség miatt a nettó fizetése is lesz. 

_CM_tankönyv (3)
Illusztráció
Fotó: Czinege Melinda / Forrás: Hajdú-Bihari Napló

Fontos azonban tudni, hogy a 25 év alattiaknak járó szja-mentesség 576 601 forint havi bruttó jövedelemig érvényes.

A Mind-Diák adatai alapján a 25 év alatti diákoknál a szakirányú tanulmányokat kívánó gyakornoki pozíciók bérei óránként nettó 1874 és 2500 forint közötti sávban mozognak. Az átlagnál magasabb fizetések főleg a mérnöki és pénzügyi állásokra jellemzőek. A hallgatók az IT területén be tudnak kapcsolódni projektmunkákba is, ahol nem ritka a bruttó 3000-4000 forintos órabér sem.

Számítások szerint akár 100 ezer diák is vállalhat alkalmi vagy hosszú távú munkát az iskolaszövetkezetek szervezésében idén nyáron a diákmunka-szezonban, amelyben a kereskedelem, turizmus és vendéglátás továbbra is slágerterületek. 

Így például a fiatalok pénztárosként vagy árufeltöltőként tehetnek szert plusz keresetre. Ezen kívül adminisztratív és ügyviteli feladatokra is keresnek diák munkaerőt, de a mezőgazdasági, élelmiszeripari szektorokban, valamint a termelőüzemek, logisztikai központok és a nagyobb SSC-k is szívesen fogadnak diákokat a nyárra.

A közlemény szerint a cégek többsége felismerte, hogy az adózást tekintve az iskolaszövetkezeteken keresztül történő foglalkoztatás jár a legelőnyösebb feltételekkel: a szociális hozzájárulási adómentesség mellett ha a diák nem dolgozik - mert például beteg vagy nyaral -, nincs a munkaadónak fizetett szabadság vagy betegszabadság miatti bérjellegű költsége sem, ellentétben a klasszikus munkaviszonnyal.

Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet adatai szerint 

a munkáltatók vendéglátási, idegenforgalmi munkára átlagosan 1800 forintos órabért kínálnak, adminisztrációs feladatoknál 1900 forintra, míg gyártási, logisztikai és kereskedelmi feladatok ellátása során 1950-2000 forint közötti órabérre számíthatnak a jelentkezők. Ennél magasabb órabérre főként azok a diákok pályázhatnak, akiket üzleti kiszolgáló központokban vagy call centerekben alkalmaznak - itt 2100 forint az átlagosan megkereshető órabér -, az IT-területen pedig ez az átlag már a 2500 forintot is meghaladja.

Rámutattak, hogy nyáron számos szektorban, így például a kereskedelemben, illetve a gyártás területén a szabadságok tömeges kiadása miatt megnő a diákok iránti igény. A mezőgazdaságban, valamint a rendezvényekhez és vendéglátáshoz kapcsolódó feladatoknál pedig a csúcsszezon generál jelentős plusz keresletet. A fesztiválokhoz kapcsolódó munkák népszerűek a diákok körében, hiszen így ingyenesen vehetnek részt egy-egy ilyen jellegű eseményen, és még jövedelemhez is jutnak.

A Prohuman Diákmunka iskolaszövetkezet - a Mind Diák Szövetkezethez hasonlóan - arra számít, hogy idén nyáron a munkát vállaló diákok száma meg fogja haladni a 100 ezret.

Tapasztalataik szerint nyáron megnő az érdeklődés és a kereslet a vendéglátóipari feladatokat ellátók iránt, de ipari ügyfelektől is érkezett már diákmunkás-igény, mivel a gyárak a nyaraló kollégákat diákokkal pótolják.

A béreket tekintve példaként említették, hogy Budapesten és Pest vármegyében üzleti adminisztrációs területen, irodai munkakörben bruttó 1850-2400 forint körül mozog az átlag órabér, ez azonban a mérnök és IT területeken akár a 3500 forintot is elérheti. Könnyű fizikai munkánál az órabér 1750 és 2200, nehéz fizikai munkáknál pedig 2000-2800 forint között mozog.

Az iskolaszövetkezet felhívta a figyelmet, hogy a 18 év alatti diákoknak szülői beleegyező nyilatkozat kell ahhoz, hogy munkát vállaljanak, és ők nem dolgozhatnak éjszaka (22 és 6 óra között), valamint nem is túlórázhatnak. Azonban 18 év felett ezek a korlátok már nem vonatkoznak a diákokra.


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában