2014.11.06. 19:02
Vidékünk Jövője Program
A vidékfejlesztés egy hosszú folyamat, amelynek eredményei sokszor nem kézzelfoghatóak. Eredménye az, ha a mezőgazdasági termelés javul, és az is, ha az idősebb generáció helyébe lelkes fiatalok lépnek. Tudjuk, hogy a vidéki lét jelenleg nem jelent egyet a perspektivikus és lehetőségekkel teli életmóddal. A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat célja éppen az, hogy mindenki számára, aki a városokon kívül képzeli el az életét, vonzó alternatívát és jövőképet tudjunk biztosítani.
Az általunk összekötött civil, kormányzati és szakmai szervezetek munkája az elmúlt években mind azt célozta, hogy megmutassuk: a vidéki élet igenis alternatívája a városba költözésnek. Vidékünk jövője! programunkat éppen ezért indítottuk. Szerettük volna példákkal bemutatni, hogy a sikernek, sikerességnek nem feltétele a vidék feladása.
Napjainkban a vidéki életmódot sokan szembeállítják a városi lét nyújtotta lehetőségekkel. A Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) célja, hogy e két dimenzió ne egymással szemben, hanem egymást erősítve, mindannyiunk érdekeit szolgálja.
Úgy gondoljuk, hogy a Kormány és a NAKVI erőfeszítései révén, a jó példák és divatos kifejezéssel élve „legjobb gyakorlatok” bemutatása mind azt erősítik, hogy vidéken jó élni. A vidék fejlesztése az ott élők képességeinek, tudásának fejlesztését is jelenti. A NAKVI Képzési és Szaktanácsadási Igazgatósága évtizedek óta folytatja szerteágazó tevékenységét az agrárszakoktatás területén, valamint sikeresen látja el a szaktanácsadás felügyeletével és koordinálásával kapcsolatos teendőket is. Jelenleg 140 szakképző intézmény, valamint közel száz felnőttképző szervezet részére nyújtunk szakképzési szolgáltatást és mellszélességgel támogatjuk a Vidékünk jövője! kampány edukációs törekvéseit.
Programsorozatunk kimondottan olyan elemekből áll, amely e fenti célt teljesíti: a vidéken élő fiatalok kipróbálhatják és fejleszthetik magukat. Ez az élet bármely területén hasznos lehet, és reméljük, hogy sikerül bemutatnunk, rengeteg pozitív példával, hogy a vidéki lét nem a korlátok, hanem a végeláthatatlan lehetőségek világa.
A kampány fontos célja a vidéki élet feltételeit meghatározó szereplők bevonása. A vidéki önkormányzatok és vállalkozások számára ezért egy olyan versenyt hirdetünk, ahol összegyűjthetjük a vidéken maradást ösztönző programokat, eszközöket. A hagyományteremtő verseny célja megmutatni, hogy az önkormányzatok és vállalatok milyen erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a vidéki élet perspektívát jelentsen a fiatalok számára.
A díjat a két kategória 1-1 legpéldamutatóbb szereplője kapja, aki egy évig az Év Fiatalbarát Önkormányzata, az Év Fiatalbarát Vállalata címet használja.
A pályázati kiírás, és minden egyéb információ a http://videkunkjovoje.hu/ oldalon érhető el.
Székely Rita
MNVH referens