MAI ÉVFORDULÓK
Május 10. ezen a napon
MAI ÉVFORDULÓK Május 10. ezen a napon
Madarak és fák napja (122 éve)

1902-ben, Párizsban az európai országok egyezséget kötöttek a hasznos szárnyasok védelmének érdekében. Az 1906. évi I. törvénycikk szerint minden év májusában egy napot az iskolákban arra kell szentelni, hogy megismertessék a diákokat a hasznos madarakkal.  A világon először Chernel István ornitológus szervezte meg, 1902-ben, hazánkban. A természetvédelmi törvény 64. § szerint „Minden év május 10-e a Madarak és Fák Napja. E nap megemlékezéseinek, rendezvényeinek a lakosság – különösen az ifjúság – természet védelme iránti elkötelezettségét kell szolgálnia.”

122 éve
1902
Budapesten megrendezték a legelső filmvetítést. A Lumiere-fivérek filmjén a budapesti milleneumi ünnepség részleteit lehetett látni. (128 éve)

A a Royal szállóban volt a vetítés, a műsor félórás, a belépőjegy ötven krajcár volt. A Lumière fivérek európai körútjuk során Budapestet is érintve, a helyszínen készítettek felvételeket a millenniumi ünnepségekről. Látható az Operaház, a Lánchíd és a millenniumi felvonulás. Érdekesség, hogy felvonulás felvételén Sziklai Zsigmond, az első magyar "mozgófényképész" kamerája véletlenül lehagyta (levágta) a felvételről Ferenc József király koronás fejét. A vetítésnek nagy sikere volt, a május 10-i első vetítés után majdnem egy évig volt látható a film naponta többször, és még ugyanabban az évben felbukkantak az első vándormozisok is a fővárosban.

128 éve
1896
A Mentők napja Magyarországon (137 éve)

1887-ben ezen a napon alakult meg az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi orvos kezdeményezésére.

137 éve
1887
Megszületett Németújvári gróf Batthyány Gyula festő, az első magyar miniszterelnök dédunokája. (137 éve)

Gróf Batthyány Lajosnak, az első magyar miniszterelnöknek a dédunokája. Édesapja gróf Batthyány Lajos fiumei kormányzó, országgyűlési képviselő, édesanyja gróf Andrássy Ilona. Tanulmányait Párizsban és Münchenben végezte, Vaszary Jánost tekintette mesterének. Beck Ö. Fülöppel közösen volt kiállítása 1914-ben az Ernst Múzeumban. A Műcsarnokban és a Nemzeti Szalonban 1921 és 1938 között rendszeresen voltak láthatók művei. 1922-ben Bicskén, ahol ekkoriban élt, művésztelepet létesített. Az 1920-as évektől színházi dekorációkat kezdett tervezni. 1952-ben nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélték egy koncepciós perben, öt évig ült börtönben Márianosztrán, vagyonát elkobozták. Kiszabadulása után haláláig Polgárdiban élt visszavonultan egykori tiszttartója lakásában. Jelentősebb műveit a Magyar Nemzeti Galéria őrzi.

137 éve
1887
Franciaország és Poroszország megkötötte a Frankfurti békét. (153 éve)

A megegyezés értelmében Elzász és Lotharingia Németországhoz tartozik a későbbiekben.

153 éve
1871
Először mutatták be az Egressy Béni által megzenésített Szózatot. (181 éve)

Vörösmarty Mihály műve. A Nemzeti Színházban mutatták be.

181 éve
1843
Megszületett August von Pettenkofen osztrák festőművész, aki az 1848-49-es szabadságharcról rajzban tudósított. (202 éve)

Teljes nevén: August Xaver Karl von Pettenkofen. Császári katonatisztként és haditudósítóként részt vett az 1848–49-es magyar szabadságharcban, a Die Bewgung című lap számára készített rajzillusztrációban a hadi eseményeken kívül beszámolt a kor közéleti, politikai eseményeiről is. Később évtizedeken át vissza-visszatért Szolnokra, ahol a helyi motívumokat festette a barbizoniakkal rokon szellemben.

202 éve
1822